Anasayfa 

 Genelgeler 

 Namaz Vakitleri ve Dini Günler 

 Misyonumuz 

 Vizyonumuz 

 Temel İlkelerimiz 

 Hutbeler 

   

ANAMENÜ

KÖŞE YAZILARI

Editör

Kim Bunlar Ne Yapmak İstiyorlar?

Mehmet Dere

Muhteşem Bir Fırsat

Başkan

Kurban Bayramı başlıyor!

ZİYARETÇİ DEFTERİNDEN

hakkı öğüt - adanadan

değerli hocam ben Adanada seyhan müftülüğünde çalışıyorum. magosada üniversiteye yakın bir caminin din görevlisinin telefonununa ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim. Allaha emanet olun. hakkı öğüt 0535 563 43 84

cafer yanaşoğlu - erenköy lisesi

orta okullara ziyaretler yapılırsa iyi olur kanaatindeyim. acizâne erenköy lisesi ve recep tayyip erdoğan orta okullarının din derslerine giriyorum. SAYGILARIMLA

FİKRET ÖĞDÜ - AŞ.DİKMEN / GİRNE

DİN GÖREVLİLERİ ARKADAŞLAR DİKKATLİ OLMALI Akşam Ada tv de Din birliği ve Din görevlileri sendikası başkanlarını son 15 dk sını izledim.yine sahnede HİZMET SEN var anladığıma göre. Eski vakıflar yönetim kurulu üyesi ve as başkanlığım dönemimde de gördüm ki 2009 dan sonra ki Din işlerindeki yapılan

arzu aktaş - magusa

Bir kıbrıs vatanadaşı olarak kendi ülkem dinimi daha güzel yaşamak istiyorum tesettürlü olduğum için iş sıkıntısı çekmemek istiyorum ve bunun için sizden yardım istiyorummmm

cumali ateş - altınova köyü

ali öztürk kardeşim.allah sabırlar versin.kardeşinizede allah rahmet etsin.inşallah

yilmaz Ünal (Hoca) - Almanya

Kardesim Fahrettin ben Yilmaz Hoca Nsilsin iyimisin? Ben bes yildan beri Almanyadayim.Babanla ara sira telefonda görüsüyoruz.Gönülden saygi ve selamlarimi sunarim.

SATILMIŞ - İSTANBUL

YENİ EVLENEN MEHMET DERE HOCAMIZIN OĞLUNA VE EŞİNE BİR ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR DİLER. TÜM MESLEKTAŞLARIMA DA SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNARIM. KIBRISI VE GÖREV YAPTIĞIM YER İSKELEYİ VE HALKINI ÇOK ÖZLEDİM. ESKİ AĞILLAR DİN GÖREVLİSİ (İSTANBUL ESENLER KAZIM KARABEKİR CAMİİ İMAM HATİBİ VE MÜSTAKBEL BULGARİS

İSMAİL BAŞ - DÜZCE /TÜRKİYE

SELAMÜN ALEYKÜM. ÇOK KIYMETLİ,SAYGI DEĞERLİ BAŞTA MÜFTÜMÜZ FAHRETTİN ÖĞDÜ OLMAK ÜZERE TÜM MESLEKTAŞLARIM,GNÜL DOSTLARIM HEPİNİZİ ALLAH IN SELAMIYLA SELAMLIYORUM .ÖZLENEN GÜNLER YAVAŞ YAVAŞ GELİYOR. SİTENİZ ÇOK MÜKEMMEL OLMUŞ. İÇERİĞİ O, KADAR GÜZEL OLMUŞKİ TÜRKİYE DEKİ BİR ÇOK SİTEYİ GERİDE BIRAKMI

Yusuf Macit - İstanbul

Siteniz Çok Güzel Olmuş. Tebrikler.

Yazıların Tamamı

KKTC Din İşleri Başkanı

 
 ÖZGEÇMİŞ VE ESERLER LİSTESİ

ÖZGEÇMİŞ

Adı Soyadı: Talip ATALAY
Doğum Tarihi: Erdemli/ 1968
        Öğrenim Durumu: Doçent
Uyruk: KKTC-TC (1975 Göçmeni, Maraş Bölgesi, Veyselliler Mahallesi)
Medeni Durum: Evli, İki Kız Bir Erkek Çocuk Sahibi
 
 
 
Derece
Bölüm/Program
Üniversite
Yıl
Lisans
İlahiyat
Selçuk Üniversitesi
1990
Y. Lisans
Felsefe ve Din Bilimleri (Din Eğitimi)
Selçuk Üniversitesi
1995
Doktora
Felsefe ve Din Bilimleri (Din Eğitimi)
Selçuk Üniversitesi
2003
Doçentlik
Din Eğitimi
Üniversiteler Arası Kurul
2008
 
Yüksek Lisans Tez Başlığı (özeti ekte) ve Tez Danışman(lar)ı :
KKTC’de Din Eğitimi
Doktora Tezi/S.Yeterlik Çalışması/Tıpta Uzmanlık Tezi Başlığı (özeti ekte) ve Danışman(lar)ı :
İlköğretim ve Liselerde Dindarlık Üzerine Bir Araştırma (Diyarbakır Örneği)
Görevler:
Görev Unvanı
Görev Yeri
 
Ar.Gör.
Dicle   Üniversitesi İlahiyat Fakültesi      
Ar.Gör.
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi      
Dr. Ar. Gör.
Dicle   Üniversitesi İlahiyat Fakültesi      
Dr. Ar. Gör.
Dicle   Üniversitesi Z.G. Eğitim Fakültesi      
Doç. Dr.
Dicle   Üniversitesi Z.G. Eğitim Fakültesi      
 
 
 
Projelerde Yaptığı Görevler :
Atalay, Talip, KKTC Din işleri Dairesi, Din Hizmetleri ve Din Görevlerinin Niteliklerine Yönelik Uygulamalı bir Araştırma,  DÜAPK Projesi-05-İF-71, Proje Yöneticisi, 2006-2007.
 
Son iki yılda verdiği lisans ve lisansüstü düzeydeki dersler ( Açılmışsa, yaz döneminde verilen dersler de tabloya ilave edilecektir):
Akademik Yıl
Dönem
Dersin Adı
Haftalık Saati
Öğrenci Sayısı
Teorik
Uygulama
2007-2009
Güz
Felsefeye Giriş
2
0
100
İlköğretimde Drama
2
2
94
Bilimsel Araştırma Yöntemleri
2
0
83
Eğitim Felsefesi
2
0
37
Özel Öğretim Yöntemleri
2
2
27
Türk Eğitim Tarihi
2
0
35
Sanat Ve Estetik
2
0
54
İlkbahar
Öğretim Tekn.Ve Materyal Tasarımı
2
2
170
Bilgi ve iletişim tek.
3
0
35
Bilimin Doğası Ve Bilim Tarihi
3
0
37
Eğitim Felsefesi
2
0
35
Felsefeye Giriş
2
0
105
 
ESERLER
B. Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceedings) basılan bazı bildiriler :
B1. Atalay, Talip, Sokak Çocukları İçin Başarılmış Bir Proje: Diyarbekir IslahhanesiII. Osmanlı’dan Cumhuriyete Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu, 2006 (Yayınlanacak).
B2. Atalay, Talip, “Diyarbakır Vilayeti’nde Günümüz Adıyaman İli”, 8-10 Eylül 2006 / 14. Uluslararası Nemrut Kommagene FestivaliDoğu ve Batı Medeniyetleri Kavşağında Adıyaman Sempozyumu, 2006 (Yayınlanacak).
C. Yazılan uluslararası bazı kitaplar veya kitaplarda bölümler :
C1.Atalay, Talip,İlk Dönem Süryani Din Eğitimine Giriş”, Hazırlayanlar: A. Taşğın, E. Tanrıverdi, C. Seyfeli, Süryaniler ve Süryanilik, C:II, Orient Yayınları, Ankara, s. 273-274 (2005).
D Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan bazı makaleler :
D1. Atalay, Talip,Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Geleneksel Cami Eğitimi”, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, C: VIII, S: 2,  s.115-135 (2007).
D2. Atalay, Talip,  “Günümüz Süryani Kilise ve Manastırlarında Din Eğitimi”, Dini Araştırmalar Dergisi, C:8, S:23, s. 29-59 (2005).
 D3. Atalay, Talip, “Şafii Geleneğin Yaygın Olduğu Yörelerde İlköğretimde Din Öğretiminin Bazı Zorlukları” Sosyal Bilimler Araştırma Dergisi, Sayram Yayınları, s. 273-292 (2006).
D4. Atalay, Talip,  “Lozan Antlaşması Öncesi ve Sonrasında Süryani Eğitim Kurumları”, KHUKA (Kamu Hukuku Arşivi Dergisi), s.63-69 (2005),
D5. Atalay, Talip, “Yerel Eğitim Tarihi Kaynağı Olarak Diyarbekir Vilayet Gazetesi”, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Cilt XLVI, Sayı: 2, s. 237-255 (2005)
D6.Atalay, Talip, Öğretmen ve Müfredat Ekseninde KKTC’de Örgün Din Öğretimi”, İstanbul, Değerler Eğitimi Dergisi, Temmuz-Ekim 2005, s.7-40.
 
E. Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitaplarında basılan bildirilerin bazıları:
E1. Atalay, Talip, “Aile Dindarlığının Gençlerin Dindarlığı Üzerine Bir Araştırma”, 25-26 Aralık 2004 Dindarlık Olgusu (Sempozyum Tebliğ ve Müzakereleri), KURAV Yayınları,  İstanbul, 2006, s.185-208.
E2. Atalay, Talip, Diyarbakır ve Mardin’de Misyonerlik Faaliyetleri”, Dinler Tarihçileri Gözüyle Türkiye’de Misyonerlik, Türkiye Dinler Tarihi Derneği Yayınları, Anlara, 2006, s.141-150.
E3. Atalay, Talip,  “Kadim (Yakubi) Süryanilerin Maruz Kaldıkları Misyonerlik Faaliyetleri” I.Türk Dünyasında Misyonerlik Sempozyumu, (15-17 Nisan 2005) Çanakkale (Yayınlanacak).
E4. Atalay, Talip,  “Diyarbakır Vilayet Gazetesi’nde Çapakçur ve Genç” I. Bingöl Sempozyumu (10-11 Haziran 2006) (Yayınlanacak).
 
F. Diğer yayınlar :
F1. Kitap: Atalay, Talip, Kuzey Kıbrıs’ta Yaygın Din Eğitimi ve Cami Hizmetleri:
Kurumsal Yapılanma ve Din Görevlilerinin Rolü, İstanbul, 2007
F2. Atalay, Talip, İlköğretim ve Liselerde Dindarlık Üzerine Karşılaştırmalı Bir Araştırma, DEM Yayınları, İstanbul, 2006.
F3. Atalay Talip, Uluğ İlknur, Atak Ahmet, 26-27 Eylül 2003 Sosyolojik ve Hukuksal Boyutlarıyla Töre ve Namus Cinayetleri Uluslar arası Sempozyumu,Akader YayınlarıDiyarbakır, 2003.
F4. Atalay Talip, Geçmişten Günümüze Kıbrıs, İdari Yapılanma ve Din Eğitimi, Mehir Yayınları, Konya, 2003. (Yüksek Lisans Tezi)
F5. Şahin A. - Atalay, T., “Mezhep Farklılığının Dindarlığa Etkisi Üzerine Bir Araştırma”, İslamiyat Dergisi, C:5, S:4-2002, s.207-215, (2003)


 

Ek. 1: Yüksek Lisans Tez Özeti
Atalay, Talip, KKTC’de Din Eğitimi,
Danışman: Doç. Dr. Abdullah Özbek,194 s.
Bu araştırmayla 1571-1994’e kadar geçen tarihi süreçte siyasal değişmeler ışığında Kıbrıs Türklerinin kurumsal din eğitimi faaliyetleri ve ele alınarak KKTC’deki din eğitimi ve dini hayata ilişkin bir arka plan oluşturulmuştur.
Türkler 1571’den sonra özellikle Konya sınırları içindeki yerleşim birimlerinden Kıbrıs’a yerleştirilmişlerdir. Doğal olarak yerleştirildikleri yerlerdeki dini gelenek ve göreneklerini, Mevlevilik gibi özgün kurumsal yapılarını da kendileriyle birlikte taşımıştır. Osmanlı dönemi boyunca dini kurumsallaşma ve din eğitimi faaliyetleri örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, ülkenin diğer bölgelerindeki gibi gerçekleşmiştir.
1878’de başlayan İngiliz idaresi döneminde başlangıçta kurumsal olarak belirgin bir değişim gözlenmemekle birlikte, özellikle İngilizlerin Vakıflar üzerindeki etkisi ve diğer faaliyetleri nedeniyle din eğitiminde gerileme başlamış, 1928 yılında İngilizlerin Müftülüğü kaldırmasıyla dini yapılanmada çok ciddi bir hasar oluşmuştur. Okullarda din dersleri 1935’lere kadar yer almış, ancak zamanla yavaş yavaş kaldırılmıştır.
1960 Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde örgün eğitim kurumlarında din dersleri yer almamış, yeterli yetişmiş din görevlisi olmaması nedeniyle camilerde de uzun yıllar din eğitimi yapılamadığından Kıbrıs Türklerinin dini hayatında ciddi bir gerileme söz konusu olmuştur.
1974 sonrasında Türkiye ile paralel olarak din dersleri okullarda yer almakla birlikte öğretmen yokluğundan çoğu zaman boş geçmiştir. Son yıllarda TC Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı imamlar okulların bir kısmında din derslerine girmektedirler. Ancak onların da formasyon vb problemleri vardır.
Camilerde de kısmen TC Din Görevlilerince yaz kursları vs yapılmakta, fakat KKTC Din İşleri Dairesi görevlileri herhangi bir eğitim faaliyeti gerçekleştirmemektedir.
KKTC’de dini hayat ve din eğitiminin geliştirilmesi için dini içerikli mesleki bir okul açılması gerekmektedir. Bu konu uzun yıllardır Kıbrıs’ta tartışılmakla birlikte bir bu konuda sonuca ulaşılabilmiş değildir.


 

 
Ek 2: Doktora Tez Özeti
Atalay, Talip, İlköğretim ve Liselerde Dindarlık Üzerine Bir Araştırma (Diyarbakır Örneği)
Danışman: Prof. Dr. Abdullah ÖZBEK, 208 s.
Araştırma Diyarbakır’da ilköğretim ve lise öğrencilerinin dindarlık durumlarını yaş, cinsiyet, sınıf, sosyal çevre, sosyo-ekonomik durum, ailelerinin dindarlık durumu, okul dışında din eğitimi alma, okul dışından din eğitimi aldığı kaynak ve mezhep değişkenleri açısından ölçmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın verileri0, Glock’un dini hayatı inanç, duygu, tecrübe ve bilgi boyutlarında ele alan çok boyutlu yaklaşımına göre geliştirilen dini hayat ölçeğinin 666 ilköğretim, 582 lise öğrencisine uygulanmasıyla elde edilmiştir. İlköğretim ve lise bulguları bir arada değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. . Ayrıca konuya ilişkin Türkiye’de ve yurt dışında yapılan çalışmalardan taranmış ve sonuçları bulgularımızla karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey HSD ve Fisher LSD çoklu karşılaştırma testleri uygulanmıştır
Araştırma sonucunda yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, sosyal çevre bağımsız değişkenlerinin öğrencilerin dindarlıklarında anlamlı farklılaşmaya neden olmadığı bulunmuştur. Sınıf bağımsız değişkeninin ilköğretimde öğrencilerin dindarlıkları üzerinde etkili olduğu, lisede etkili olmadığı anlaşılmıştır.
Ailenin dindarlık durumu ile çocukların dindarlık durumu arasında yakın ilişki bulunmuş, öğrencilerin dindarlıklarının ailelerinin dindarlık durumuna göre farklılaştığı, dindar aile çocuklarının daha dindar olduğu saptanmıştır.
Yine okul dışından din eğitim almış olmanın da öğrencilerin dindarlıklarının farklılaşmasına neden olduğu, dışarıdan din eğitimi alan öğrencilerin dindarlık puanlarının daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Okul dışında din eğitimi alınan kaynağın da öğrencilerin dindarlığında farklılaşmaya neden olduğu, özellikle aile ve Kuran kursu eğitiminin dindarlık oluşumu ve şekillenişinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Mezhep farklılığının öğrencilerin dindarlıkları üzerinde kısmen etkili olduğu saptanmıştır. Hanefi ve Şafii mezhebinden olduğunu ifade eden öğrenci gruplarının dindarlık puanlarının hangi mezhepten olduğunu bilmeyen grubun puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olması mezhep bilgisinin dindarlık düzeyini arttırıcı bir faktör olduğunu ortaya koymuştur. Fakat Hanefi ve Şafii gruplar arasında dindarlık düzeyi açısından bir farklılaşma oluşmadığı tespit edilmiştir.
Araştırma bulguları, örgün eğitim kurumlarından aldıkları din derslerinin öğrencilerin dindarlıklarında meydana gelen farklılaşmayı azaltmada, dindarlığın bilgi boyutu dışında, etkili olmadığını göstermiştir.
 
Ek 3: Doçentlik Tez Özeti
Atalay, Talip, Kuzey Kıbrıs’ta Yaygın Din Eğitimi ve Cami Hizmetleri:
Kurumsal Yapılanma ve Din Görevlilerinin Rolü, İstanbul, 2007
KKTC’de genel olarak din eğitimi özel olarak da yaygın din eğitimi ve cami hizmetleri ciddi sorunları olan bir alandır. Ülkede 1571 sonrası Anadolu’dan göç eden Türklerin torunları ve 1974 sonrası Türkiye’nin hemen her bölgesinden giden insanlar yaşamaktadırlar. KKTC’de resmi dini kurum KKTC Din İşleri Dairesi’dir. Din İşleri Dairesi dışında, ancak aynı kanunlara bağlı olarak hizmet veren ikinci bir grup da TC Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği’ne bağlı olarak çalışan Türkiye’den gönderilen din görevlilerinden oluşmaktadır. Din İşleri Dairesi tarihsel bir kurum olmasına karşın mevcut yasal yapısı bakımından tamamıyla Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Yönetim Kurulu’na bağlı, dini konularda bile kurulun emrini yerine getirmek durumundadır. Ülkedeki yaygın din eğitimi ve cami hizmetlerinin sorunlarının temelinde de bu yapı vardır. Dini bilgi ve duyarlılık açısından herhangi bir yetkinliği ve hassasiyeti bulunmayan kurul din görevlilerinin alımından camilerin bakımına ve din görevlilerinin hizmet içi eğitimden geçmesine kadar her konuda etkindir. Doğrudan başbakanlığa bağlı olduğundan, kurul KKTC’de din kurumunu tamamen siyasetin etkisine açmakta, 270 din görevlisinden önemli bir kısmı ,seçim öncesi ve sonrası zamanlarda atanan Kur’an dahi okuyamayan ilkokul, ortaokul ve düz lise mezunlarından oluşmaktadır. Bu görevliler temel din görevlisi yeterliliklerinden ve din görevlilerinde bulunması gereken kişisel niteliklerden büyük ölçüde yoksundurlar. Türkiyeli görevliler ise cami hizmetlerinde yeterli olmakla birlikte başta uyum olmak üzere çeşitli sorunlar nedeniyle beklenilen ölçüde verimli olamamaktadırlar. Ülkede temel cami hizmetleri çerçevesinde hutbe ve vaaz gibi yaygın eğitim kapsamında değerlendirilebilecek etkinliklerin de yeterli düzeyde olduğu söylenemez. Hutbeler merkezi olarak hazırlanmakta ve genellikle milli ve dini gün ve gecelerle ilgili olmaktadır. Vaazlar ise çoğunlukla Cuma ve bayramları genellikle Türkiyeli din görevlileri tarafından yapılmaktadır. Cami hizmetleri ve yaygın din eğitiminde en yoğun zamanlar Cuma ve bayram namazları, Ramazan ayı ile mübarek gün ve gecelerdir. 
Ülkede cami hizmetleri ve yaygın din eğitiminin sorunlarının temelinde Kıbrıs Türklerinin tarihsel süreçlerinde yaşadıkları kritik müdahalelerin yanında İngiliz ve Rumların kültürel etkileriyle Türkiye kaynaklı dine dönük olumsuz yaklaşımlara sahip dönemsel siyasal akımlarının etkin olduğu bakış açıları belirleyici olmaktadır. Dinin ciddi bir imaj sorunu vardır. Din İşleri Dairesi’nin kurumsal yapısındaki zafiyetlerin yanında mevcut yönetiminin ehliyetsizliği ve mevcut görevlilerinin yetersizliği de önemli sorunlardandır. Ülkede camide yaz kursları verilmesine karşı ciddi bir direnç söz konusudur ve bu konu çözümsüz durumdadır. Mevcut din görevlilerinin niteliklerinin geliştirilmesi konusunda bazı çabalar gözlenmekle birlikte böyle bir programı hazırlayacak ve uygulayacak yeterlilikte elemanın bulunmamasının yanında kurumun görevlileri üzerinde yaptırım gücünün son derece zayıf olması yeterli verimin alınmasını engellemektedir. Son yıllarda Türkiye’de din görevlisi yetiştirilmesine yönelik çabalar da söz konusudur. 
130’u aşkın köy ve yerleşim biriminde yapılan yerinde gözlem ve din görevlileriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme verileri ile ilgili literatüre dayalı olarak yapılan çalışma KKTC’deki yaygın din eğitimi ve cami hizmetlerinin kurumsal yapı ve din görevlileri ekseninde detaylı olarak ortaya konulmasını amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alana ilişkin bu nitelikte ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Alanın problemleri belirlendikten sonra uygulanabilir çözüm önerileri de sunulmuştur. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde, yaygın din eğitimi ve cami hizmetlerinin dayandığı teorik temellere ilişkin kavramlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Kuzey Kıbrıs’taki insan ve dini kültür dokusuyla Din İşleri Dairesi’nin tarihi, yasal durumu, bağlantılı olduğu diğer kurum ve kuruluşlar ile din görevlileri ve istihdam süreçleri ele alınmıştır. KKTC’de din hizmetlerinin sunulmasında önemli bir yeri olan TC Din Hizmetleri Müşavirliği ve görevlilerinin tanıtımı, ülkede görev yapan din görevlilerinin niteliklerine ilişkin karşılaştırmalı bir inceleme, camiler ve cemaatle ilgili bilgiler de ikinci bölümde konu edilmiştir. Kitabın üçüncü bölümünde, Kuzey Kıbrıs’ta cami içinde ve dışında din görevlilerince gerçekleştirilen yaygın din eğitimi ve cami hizmetleri etkinlikleri ve Kuzey Kıbrıs’ta dini kültürleşmede yoğun zamanlar, etraflıca ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kuzey Kıbrıs’ta din hizmetleri ve yaygın din eğitiminin temel sorunları ve nedenleri ile çözüm arayışı çabaları da bölümün sonunda tartışılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ve Kuzey Kıbrıs’ta genel olarak din hizmetlerinin iyileştirilmesine ilişkin gerçekleştirilebilir bazı öneriler de çalışmanın sonunda yer almıştır.


 

16.8.2012 Tarihinde, Editör (editör) Tarafından Eklendi ve 2146 Defa Okundu .


 
 
 
 

TemsilcimizFahrettin Öğdü
İskele Bölge  Temsilcisi

ÜYE GİRİŞİ

Namaz Vakitleri

ANKET


Temsilciliğimizi En Son Ne İçin Ziyaret Ettiniz?
İstek / Öneri
Ziyaret
Yardım
Bilgi Alma
Şikayet

 Anasayfa 

 İlçemiz 

 Acil Telefonlar 

 İskele Müftülüğü 

 Örnek Din Görevlileri 

 Hutbeler 

 Foto Galeri 

 İletişim & Ulaşım  

© 2012- KKTC Din İşleri Başkanlığı İskele Temsilciliği (Müftülüğü)
Şehit Davut Sadık Sk. No:18 İskele/KKTC Tel:+ 90 392 371 37 94